چهارشنبه 22 آبان 1398   16:07:52
15:371396/3/8 دوشنبه
نخستین طرح ذخیره سازی گاز طبیعی در ساختار نمکی نصرآباد کاشان

یکی از روش‌های مرسوم جهت ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز طبیعی، ایجاد مغار در ساختارهای نمکی می‌باشد این مغارها از طریق انحلال و آبشویی نمک، در فواصل عمقی 300 الی 2000 متر در زیرزمین ایجاد می‌شود.
به گزارش روابط عمومی شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی، مهندس غلامعلی رجبی،مجری طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی نصرآباد در خصصوص چگونگی مطالعه و اکتشاف این ساختار نمکی گفت: بر اساس گزارش‌های پروژه‌های ذخیره‌سازی در ساختارهای نمکی در جهان هر مغار قابلیت نگهداشت تقریباً 15 تا 70 میلیون متر مکعب گاز را دارد. مطالعات لرزه‌نگاری دوبعدی سراجه توسط مدیریت اکتشاف نفت در دهه 70 شمسی و مطالعات گرانی‌سنجی مقدماتی توسط شرکت ذخیره‌سازی در سال 1387 منجر به تایید وجود ساختار نمکی نصرآباد در دشت کاشان گردید. ریشه نمک در عمق حدود 4000 متری و رأس آن در عمق تقریبی400 متر زیرزمین قرار دارد.
وی در خصوص اقدامات مطالعاتی که در این پروژه باید صورت پذیرد اظهار داشت:شرح خدمات طرح و مطالعات (فاز 1) توسعه ساختار نمکی نصرآباد کاشان جهت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در سال 1390 تهیه و پس از انجام تشریفات مناقصه، اجرای این طرح به شرکت ژئوفیزیک دانا با همکاری شرکت هنیس به عنوان مشاور پیمانکار واگذار شد. این طرح شامل فعالیت‌های ذیل می‌باشد:
1- انجام مطالعات جامع تأمین آب مورد نیاز جهت انحلال نمک و پیش‌خرید پساب شهرستان کاشان با دبی 300 مترمکعب در ساعت
2- انجام مطالعات جامع ارزیابی زیست‌محیطی و اخذ مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط‌زیست
3- ارزیابی کامل زمین‌شناسی
4- برداشت داده‌های گرانی‌سنجی و MT
5-برداشت داده‌های لرزه نگاری سه بعدی مخصوص نمک
6- حفاری یک حلقه چاه اکتشافی/ ارزیابی  
7- مغزه‌گیری از نمک و انجام آزمایش‌های ژئومکانیکی و شیمیایی
8- تهیه اسناد مناقصه، FEED و شرح کار کامل تبدیل ساختار نمکی به مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی در صورت کسب نتایج مطلوب
 مجری طرح ذخیره سازی نصرآباد کاشان همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در این پروژه گفت: عملیات لرزه‌نگاری سه‌بعدی با تعداد 6300 گمانه 16 متری و 6650 چشمه انرژی ویبراتوری در سال 1393 اجرا گردید. برای نخستین بار در کشور عملیات گرانی‌سنجی و مغناطیس‌سنجی (MT) با هدف شناسایی نمک جهت تبدیل به مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی در سال 1392 انجام شد. در ادامه، حفاری یک حلقه چاه ارزیابی/ اکتشافی تا عمق نهایی 2000 متری زیر سطح زمین انجام و 1300 متر مغزه‌گیری صورت پذیرفت. بر اساس تفسیر، تجزیه‌وتحلیل و مدل‌های شبیه‌سازی‌شده حاصل از نتایج آزمایش‌های شیمیایی و ژئومکانیکی بر روی مغزه‌ها، طراحی مغار انجام می‌گیرد.
مهندس رجبی در پایان اظهار داشت:به منظور انتقال دانش و فناوری در جهت بومی‌سازی دانش فنی ذخیره‌سازی گاز در ساختارهای نمکی ، شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی از مشاوره فنی در تمامی مراحل اجرای کار از کشورهای پیشرو در این صنعت بهره گرفته است. با تلفیق اطلاعات به‌دست‌آمده و طراحی مغارها، انتظار می‌رود بتوان میزان تقریبی 2 میلیارد متر مکعب گاز را در پایان فاز تکمیلی توسعه این ساختار ذخیره نمود. با احتساب این ظرفیت ایجادشده، نرخ برداشت روزانه بالغ بر 30 الی 40 میلیون متر مکعب خواهد بود و نیز هدف از اجرای این طرح، ایجاد پشتوانه به‌منظور تأمین به‌موقع انرژی مورد نیاز در استان‌های اصفهان، قم و تهران و کاهش استفاده از سوخت های میان تقطیری به ویژه در فصول پر مصرف است.
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما