چهارشنبه 22 آبان 1398   16:11:33
اخبار
15:061396/3/8 دوشنبه
پایداری گاز شمال کشور با طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی قزل تپه گنبدکاووس

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال 1344 به منظور بررسی وجود ذخایر هیدروکربوری، حفاری دو حلقه چاه را در ساختار قزل‌تپه در ناحیه کپه‌داغ آغاز نمود که پس از عدم دستیابی به نتیجه مطلوب این چاه‌ها متروک گردید.
به گزارش روابط عمومی شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی، مهندس غلامعلی رجبی ، مجری طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی قزل تپه در خصوص چگونگی اجرای این پروژه بیان دداشت:: با مطرح‌شدن بحث ذخیره‌سازی گاز طبیعی، مطالعات دوباره بر روی این ساختار در سال 1386 انجام شد که در نهایت پیشنهاد بررسی این ساختار به‌عنوان مخزن ذخیره‌سازی گاز ارائه گردید.
وی در خصوص مطالعات انجام شده این پروژه گفت: مطالعات پیش‌امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ساختار قزل‌تپه تحت نظارت شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در سال 1393 به اتمام رسید و نتایج قابل قبولی که از این مرحله به دست آمد، پروژه را به فاز امکان‌سنجی هدایت کرد.
مرحله امکان‌سنجی این ساختار با حفاری یک حلقه چاه ارزیابی در دستور کار شرکت قرار دارد که در این راستا اقدامات لازم جهت ایجاد جاده‌های دسترسی و احداث موقعیت حفاری چاه آغاز شده و تشریفات تهیه اسناد مناقصه به روش EPD در حال تکمیل است.از اهداف مهم این پروژه، برداشت داده های تکمیلی مورد نیاز زمین شناسی و مخزنی از سازندهای تیرگان،شوریجه و مزدوران می‌باشد.
مهندس رجبی در پایان اظهار داشت:پیش‌بینی می‌شود که حجم گاز قابل ذخیره در سازندهای مخزنی ساختار قزل تپه به حدود 3/1 میلیارد متر مکعب بالغ گردد که این حجم می‌تواند کمبود نیازهای گاز مصرفی شمال کشور را تامین نماید. و هدف از اجرای این پروژه ، پشتیبانی از شبکه گازرسانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ،کاهش استفاده از سوخت های میان تقطیری به ویژه در فصول پر مصرف می‌باشد.
گفتنی است، ساختار قزل‌تپه در حدود 20 کیلومتری شمال غرب گنبدکاووس با ابعاد 13 در 7 کیلومتر در نزدیکی روستایی به همین نام در استان گلستان قرار دارد.
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما